Esileht / Blogi / “Juurte juurest” Eesti Moekunstnike Ühenduse näitus

Katré blogi

“Juurte juurest” Eesti Moekunstnike Ühenduse näitus

Kutsun teid vaatama Eesti Moekunstnike Ühenduse aastanäitust Hobusepea galeriis, mis väärtustab pärandit ja järjepidevust. Avatud 1.07.-3.08.2020 Tallinnas Hobusepea 2.

Näitusel „Juurte juurest“ kohtub endisaegne rõivakultuur tänapäevase moedisainiga. Uudsete töövõtete ja moodsate lahenduste kaudu väljendavad moekunstnikud lugupidamist oma päritolu, eelnevate põlvkondade iluideaalide ja meid ühendava järjepidevuse vastu.

Fotodel portreed (vaskult): tütar Triinu aastal 2020, mina aastal 1988, vanaema Marie aastal 1954, ema Eve aastal 1966.

Loomeprotsessi aluseks on kunstnikke enim mõjutanud lähisugulase rõivas või tarbeese, millest on inspireeritud tänapäevane teos. Lähtekohaks on lapsepõlves kunstnikele mõju avaldanud inimeste tegevus, rituaalid ja riietus – mis meid ühendab või eristab neist mälestuste kandjast? Armsaks saanud vanu fotosid, kirju, tarbeesemeid, mis on autoritel südame põksuma pannud, pakuvad näitusel osalejad vaatamiseks ka publikule. Nii on vaatajalgi võimalus testida nö oma geenikoodi tugevust ja juurelda juurtest sirgumise paratamatuse üle. Rõivamudelite juures saab tutvuda seletava kirjelduse ning autori ja teda inspireerinud lähisugulase portreega.


MINU 1. RÕIVA LUGU:

Sügaval nõukogude ajal suures kauba puuduses juurdus paljude naiste ellu vanast uue tegemise põhimõte. Juba minu vanaema tegi ise omla rõivaid, nendest edasi tütrele ning minu ema omakorda jätkas neid traditsioone. Kangas on olnud meie peres koguaeg püha, midagi pole ära visatud. Väikese tüdrukuna on kõige eredamalt meeles, kui ema valmistas rõivaste õmblemisest ülejäänud juppidest lapiteki, ruutude suuruseks 15x15cm. Mõtlesin toona, et kuidas ta seda küll jaksab. Sellest samast lapitekist inspireerituna valmiski selle mantelkleidi alumine osa. Isegi mõned tolleaegsed popid siidikangad on selles kleidis koha leidnud, samuti olid need ka toona õmmeldud lapitekis. Lisasin mantelkleidile oma autoritehnikas punase roosi ja natuke punaseid ristikesi ja täpikesi, mis rahvakunstist inspireerituna kannavad kaitsvat tähendust. Kleit kuulub kollektsiooni MUST TOONEKURG, lähemalt saad sellest lugeda minu eelmisest blogipostitusest.

 

MINU 2. RÕIVA LUGU:
Musta tüllist kleidi eksponeerimise inspiratsioon pärineb kolmelt põlvkonnalt: minu ema Eve, tütar Triinu ja mina.

Kleit on valminud kollektsiooni MUST-TOONEKURG finaaliks ja sümboliseerib “läbipaistvat moodi”, et küsida, kuidas on toodetud meie riided, toit ja teised tarbeesemed. Selle kleidi alla kuulub punast värvi trikoo. See on värv, mis rahvakunstis kannab kaitsvat tähendust. Ka kollektsiooni läbivaks teemaks on väikesed punased detailed, sümboliseerides kaitset vähemustele, väljasurevatele liikidele ning ununema kippuvatele traditsioonidele. Kollektsiooni eesmärgiks on inspireerida ning harida vaatajaid osalema ressursse säästvas elustiilis ning märkama igaüht eraldi ja koos toimiva tervikuna, lähemalt saab lugeda ja vaadata minu eelmisest blogipostitusest. Kleit on inspiratsiooni saanud minu tütre tegemistest, kes välismaal õppides, elu kogedes ja seda oma asja otsides, on muutnud ka minu maailmavaadet väga palju tolerantsemaks.

Must tüllist kleit on aga ka päris hea leiutis, sest mõne teise alusrõivaga saab anda sellele täiesti uue tähenduse. Näitusel “Juurte juurest”on tüllist kleidi all eksponeeritud nõukogudeaja ülipopulaarne naiste aluskleit – kombinee. See kuulub minu emale, kelle garderoobis oli väga palju enda õmmeldud rõivaid ning ümberõmblemisest ei pääsenud seegi kombinee – avarama seljaosaga kleidi kandmiseks tuli ka kombinee selga madalamaks õmmelda. Lisasin komplekti juurde ka kingad, mis pärinevad Bulgaariast. Ema sai 80-datel tuusiku Bulgaariasse. Kuna liigne raha kaasavõtmine ei olnud lubatud, siis peitis ta raha seebi sisse ja selle eest sai tuua omale moodsad võrgukangast kingad. Neid on väga palju kantud, aga talla alt saab endiselt lugeda: MERCEDES.


Näitusel osalevad: Ainikki Eiskop, Anu Hint, Anu Ling, Anne Metsis, Astri Müül, Diana Denissova, Eve Tiidolepp, Ilona Tamm, Joan Hint, Kai Saar, Katre Arula, Kärt Karjatse, Küllike Tuvikene, Külli Kerttu Siplane, Liivika Põvat-Straus, Merle Lõhmus, Piret Kuresaar, Thea Pilvet Martinson, Tiia Orgna.

Näituse korraldaja: Eesti Moekunstnike Ühendus
Näituse kujundus: Anu Hint
Näituse toetajad: Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kultuurkapital
Trükised: MinuPrint

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

Ostukorv0

Ostukorv